Jaký je rozdíl mezi devizou a valutou?

Devizy a valuty jsou pojmy z ekonomie se kterými se setkáme zvláště pokud cestujeme do zahraničí a potřebujeme směnit peníze. Zatímco na internetu většinou najdeme výhodnou nabídku deviz ve směnárně se musíme spokojit s méně výhodným kurzem valut. Tak jde je vlastně rozdíl?

Valuty (z italštiny to co platí) jsou peněžní prostředky v hotovosti. Prostě mince anebo bankovky. Většinou se směňují v malém množství a je nutné vynaložit nějaké úsilí (člověk na pokladně, fyzické skladování) k pohodlné práci s ní. Proto je také dražší než u deviz.

Devízy jsou bezhotovostní pohledávky na cizí měnu. Tedy jakási forma dluhu, či nároku. Ve většině případů se jedná o cenný papír, ale často také označuje i druh účtu u banky. Ovšem jak už bylo zmíněno pod pojmem deviza se většinou skrývá šek, akcie, dluhopis anebo směnka, za kterou dostanete hotovost (valutu).

Devizové účty využívají spíše obchodníci, kteří potřebují mít peníze uložené v zahraniční měně, aby ušetřili při směně kurzu a zároveň byli chráněni proti výkyvům kurzu v důsledku vlivu ekonomiky.

Pokud Vám dělá rozdělení deviz a valut problém, můžete si to ulehčit poučkou, že valuta je to s čím můžete zaplatit na stánku a devízou ne.