Jak funguje půjčka bez ručitele?

Zdali vám banka anebo jiný finanční subjekt půjčí peníze záleží na vaší schopnosti splácet. Čím větší je pravděpodobnost, že dodržíte své závazky a splatíte půjčené peníze dříve, tím se nejen zvyšuje pravděpodobnost, že půjčku získáte, ale zároveň se snižuje i úrok.

Ve světě financí je vše postaveno na možném zisku a riziku, které z investice plyne. Pokud máte práci a nemáte žádné dluhy je velice pravděpodobné, že své závazky dokážete včas splácet a proto máte přístup k různým bankovním produktům, které jsou velice výhodné.

Vzhledem k tomu, že přesvědčovat bankovní úředníky nemusí být vždy to pravé ořechové, můžete si sehnat osobu ručitele, který se zaváže, že v případě problémů za vás část, anebo plnou sumu uhradí. Teoreticky by se dalo říct, že tato osoba si vlastně peníze půjčí a pak je bude splácet, zatímco vy budete splácet peníze jemu.

V soukromé sféře se většinou s pojmem ručitele moc nesetkáte, protože je daleko výhodnější pro banky půjčit peníze někomu jinému a ten pak půjčí peníze vám. Význam půjček s ručitelem nabývá na váze teprve u větších částek, kdy se například hodláte pustit do podnikání a potřebujete peníze na rozjezd. Žádná banka vám jen tak peníze nepůjčí, protože podnikání není stálé zaměstnání.

Ručitelem nemusí být jen fyzická osoba. Zvláště u velkých půjček se může, většinou za organizaci, postavit velká společnost anebo státní instituce.