Co je sipo?

SIPO znamená Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva. Jedná se o službu, kterou poskytuje Česká Pošta a má ulehčit lidem administrativu s výdaji peněžních prostředků.

Zjednodušeně řečeno se jedná o službu, která umožňuje poskládat do jednoho balíčku několik inkasních (pravidelných) plateb a ty pak hradit jako celek. Tento balíček pak dostane číselné označení – spojovací číslo. Každá společnost, kterou oprávníte k přidání na seznam vám pak může posílat požadavky na platbu. Budou pak zaplaceny v celku jako jeden balíček.

Na rozdíl od trvalého příkazů má SIPO několik výhod. Jednotlivé poplatky mohou mít různou výši. Jeden měsíc může společnost chtít sto korun a druhý třeba dvě stě. V případě zdražení služby, tak není potřeba nic měnit.

Další výhodou je nepravidelnost plateb. Zatímco u trvalého příkazu musíte řešit, kdy má a kdy nemá být poslán u SIPO si buď firma platbu vyžádá anebo ne. Dají se takto řešit platby za služby, které využíváte jen jednou za čas.

SIPO má ale také pro některé jednu nevýhodu. Pokud celkový součet inkas překročí nastavený limit, anebo na účtu z kterého se vše platí není dostatek financí, SIPO platba se vůbec neprovede. V takovém případě dostanete oznámení. Na druhou stranu stačí dojít na poštu a vše naráz zaplatit na přepážce. Toto je ovšem třeba si hlídat.

Od roku 2005 posílá Česká pošta výpis e-mailem na začátku měsíce. K zobrazení je potřeba program Adobe Acrobat Reader, protože výpis je ve formátu PDF.

SIPO se zřizuje na pobočkách České pošty na počkání, kde obdržíte také spojovací číslo. Zároveň na libovolné pobočce pošty můžete požádat o různé změny, což činí tuto službu poměrně dobře dostupnou i v případě dnešního rozšíření elektronické komunikace.

Platby za veřejnoprávní televizi a rádio státu se přidávají na pobočce České pošty.