VAT je zkratkou pro Value Added Tax a jedná se o ekvivalent české Daně z přidané hodnoty, tedy spotřební daně. Pro běžného člověka nemá prakticky žádný význam, přesto je to právě on, kdo jí bude platit. Prodejci, distributoři a výrobci jí v podstatě neplatí, pouze si jí mezi sebou přenáší. Ačkoliv v průběhu celého řetězce pomalu narůstá s cenou, ve výsledku jí kompletně zaplatí až spotřebitel. Odvádí se v plné výši státu.
V rámci spolupráce států v Evropské Unii na ní však mohou narazit drobní podnikatelé, kteří nejsou plátci DPH. Pokud totiž neplátce přijme anebo dodá službu či zboží jinému plátci DPH v EU, musí se v rámci zabránění dvojitému zdanění stát sám plátcem DPH anebo nově osobou registrovanou k DPH.
V rámci EU se používá podobný formát DPH (VAT). Vždy začíná dvěma písmeny, které popisují zemi plátce. U nás je to CZ, v Irsku IE anebo v Německu DE. Následuje většinou číslo.
Ačkoliv by EU měla nejraději sjednocenou výši DPH, v nejbližších letech není reálné, aby se jednotlivé státy vůbec dohodli. Nejvyšší DPH je momentálně v Maďarsku 27%, nejnižší pak v Lucembursku 15%.
Pojmenování DPH v jednotlivých státech:
- Rakousko – MwSt. / USt.
- Belgie – BTW/TVA/MWSt
- Bulharsko – ДДС
- Chorvatsko – PDV
- Kypr – ΦΠΑ
- ČR – DPH
- Dánsko – moms
- Estonsko – ALV/Moms
- Francie – TVA
- Německo – MwSt. / USt.
- Řecko – ΦΠΑ
- Maďarsko – ÁFA
- Irsko – VAT/CBL
- Itálie – IVA
- Litva – PVN
- Lucembursko – TVA
- Nizozemí – BTW
- Polsko – PTU / VAT
- Portugalsko – IVA
- Rumunsko – TVA
- Slovensko – DPH
- Slovinsko – DDV
- Španělsko – IVA
- Švédsko – Moms
- Anglie – VAT