Diskontní prodejny

Diskontní prodejny (také diskonty), česky centrum levného nákupu, je obecné označení pro maloobchodní prodejce, kteří se snaží konkurovat hlavně cenou. Oproti velkým řetězcům, které dosahují nízkých cen pomocí prodeje velkých objemů zboží, diskontní prodejny vsázejí na co možná nejnižší náklady. Jejich sortiment, tak nemusí obsahovat některé zboží, které je běžné v maloobchodním prodeji.

Diskontní prodejny se objevují zvláště ve městech s počtem obyvatel přesahující 5000. Dále na místech, kde se zdržuje větší množství lidi, jako jsou sídliště. Jejich největším lákadlem jsou nízké ceny. Pojem diskontní cena, se také často využívá pro označení běžné nejnižší ceny mezi maloobchodními prodejci. Tedy cenu zboží, které není zrovna v akci.

Jak už bylo zmíněno diskonty vsází na nízké ceny. Toho dosáhnou snížení nákladů na úkor výběru zboží, množství personálu a dalších nákladů. U diskontních prodejen je tak zcela běžné, že chybí obslužné pulty a v některých diskontech i zboží, které vyžaduje mrazící boxy. Běžně naleznete velké množství zboží naskládané na paletách. Preferuje se zboží, kterého se prodá za krátké období co možná nejvíce anebo značky s delší trvanlivostí. Jednotlivé kusy zboží nebývají označené cenovkou, ale nachází se u nich štítek s cenou jako v supermarketech.

Kvůli specifickému výběru zboží, kdy nelze pořídit například kompletní týdenní nákup, jsou zákazníci lákání spíše na větší objem spotřebního zboží, které často používají. K dispozici jsou větší balení od výrobců, kteří se na to specializují. Občas je tak možné v diskontních prodejnách sehnat velká balení, které jinde nejsou.

Diskontní prodejny také mají slevové akce na sezónní zboží jako jsou například ryby. Pokud budete bedlivě sledovat jejich nabídky, je možné si tak dopřát i luxusnější pochoutky.

Mezi nejznámější diskontní prodejny v Česku patří:

  • Penny Market
  • Lidl
  • Coop (konkrétně Coop Diskont)