Co je transparentní účet

Transparentní účet je služba, kterou zřídily některé české banky pro své klienty. Jedná se v podstatě o běžné, většinou spořící, účty, které umožňují komukoliv nahlédnout do všech transakcí prostřednictvím internetu. Kompletní zveřejnění všech pohybů na transparentním účtu má hlavně zvýšit důvěryhodnost majitele, ovšem některé subjekty jej mohou mít zřízené i ze zákona. Do budoucna například politické strany.

Pokud si chcete zřídit transparentní účet je nutné dávat si pozor na konflikt se zákonem na ochranu osobních údajů. Je běžné že se pro identifikaci plateb používá například rodné číslo, což v kombinaci se jménem nesmí.

Transparentní účty poskytují v tuto dobu následující banky:

  • Česká Spořitelna
  • GE Money Bank
  • Fio
  • Komerční Banka

Jednotlivé transparentní účty jsou zveřejňovány na stránkách jednotlivých bankovních institucí, většinou formou seznamu. Někteří lidé si tak pomocí nich dělají reklamu, tím že používají speciální znaky, které je řadí na první místa.

Pro transparentní účty je většinou společnou vlastností snadný přístup z internetu, bez nutností jakékoliv registrace. Vedení všech obrazů až jeden rok zpět. Velice nízké poplatky za přijatou platbu, popřípadě se řeší paušálními poplatky.

Jak ukázaly prezidentské volby v roce 2013, kdy si kandidáti zřídili transparentní účty, tak lidé využívali zprávu pro příjemce k zveřejňování svých názorů a také reklamu. Pokud se tedy pro tento druh účtu rozhodnete je třeba s tímto počítat. Dále se někteří pokusili pomocí opakovaného vkladu nízkých částek „zruinovat“ majitele účtu na poplatcích a zároveň poukázat na absurdnost existence poplatků za příchozí platbu. V těchto případech však zasáhla banka a poplatky zpětně vrátila.