Co je Investiční zlato?

Investicni zlatoZákladním rozdílem mezi „obyčejným zlatem“ a investičním je jeho forma. Vzhledem k tomu, že si jej lidé nepořizují ze sběratelských důvodů, je většinou ve formě zlatých cihliček, slitků anebo takzvaných ingotů. Mylně jsou tak za investiční zlato považovány například zlaté mince. Jejich hodnota je však spíše sběratelská.

Investiční zlato je investičním nástrojem. Slouží k uložení papírových peněz do formy, která je odolná vůči inflaci. Nejen centrální banky jej používají jako takzvané zlaté rezervy.

Zlato, podobně jako jiné drahé kovy, je aktivum. Jeho velkou výhodou na rozdíl například od pozemků či většiny jiných hmotných aktiv je vysoká likvidita. Dobře se s ním tedy obchoduje, pokud majitel potřebuje získat finanční prostředky.

Další velkou výhodou oproti jiným investicím do hmotných předmětu či nehmotných je snadná manipulace a odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí. Krom bezpečnosti nevyžaduje žádné zvláštní zacházení. Je odolné vůči fyzickému poškození a neuškodí mu vlhkost či výkyv teplot.

Investiční zlaté slitky

Vzhledem k tomu, že se zlato obchoduje ve fyzické formě (i když obchodování s virtuálním zlatem je v době internetu také velice oblíbené), bylo nutné vytvořit nějakou přijatelnou formu. Oblíbené jsou zlaté slity, které mohou být ve formě malých destiček, anebo i zlatých cihel, které vídáváme ve filmech.

Obvykle se se zlatem obchoduje v trojských uncích, které se označují zkratkou oz. Jedna trojská unce váží 31,103 gramu. Vzhledem k tomu, že takovéto množství zlata už něco stojí prodává se i v menším množství. Nepoužívá se ale desetinná částka nýbrž zlomky. Například 1/4 oz.

Dále jsou to gramy. Většinou je minimum jeden gram.

Prodej a cena investičního zlata

Investování do zlata má ve světě dlouhou tradici. Proto jsou u něj setkáme s některými neobvyklými věcmi. Například je to klesající cena s množstvím. Například pokud za jeden gram zaplatíte 1.200 Kč, tak u té samé společnosti můžete dosáhnout na cenu 1 milion korun za kilogramovou cihlu.

Další zajímavosti je, že zlaté slitky určené pro investování jsou osvobozeny od DPH. Toto opatření přijala Česká Republika po vstupu do Evropské Unie.