Za blue chips, někdy také blue stocks, se označují akcie velkých společností, které mají na akciovém trhu vybudované dobré jméno. To znamená, že mají reputaci, dají se označit za spolehlivé a dokáží přečkat dobré i zlé časy. Jednoduše řečeno, když se řekne jejich název nepředpokládáte, že by tato společnost mohla jednoduše zmizet.
Název blue chips pochází z hry poker. Zde jsou většinou žetony bílé, červené a pak modré. V originální hře jsou modré žetony 25 dolarové, tedy nejhodnotnější. Frázi poprvé použil broker Oliver Gingold mezi roky 1923 a 1924 v souvislosti z Dow Jones. Traduje se, že vždy komentoval akcie, které měly vysokou hodnotu, jako blues stocks. Což se velice rychle zaběhlo. Původně tedy blue stocks označovaly akciové tituly, které měly vysokou nákupní cenu na jednu akcii. V současné době se používají už ne pro drahé akcie ale kvalitní.
V ČR jsou za blue chips považovány převážně dividendové tituly jako ČEZ anebo Komerční Banka.
Blue chips jsou oblíbené tituly zvláště pro nezkušené investory, kteří ukládají peníze takzvaně na vlastní pěst. Většinou volí právě ty, které mají zajímavou dividendu (Philip Morris). Oblíbené jsou také u fondů. Většinou není problém s jejich likviditou.
U blue chips se také počítá, že mají přímo vliv na ekonomiku a slouží na akciových trzích k ukládání či vybírání v případě, že dojde k nejisté situaci. Proto je také není problém prakticky kdykoliv prodat.
Ačkoliv jsou považovány za velmi stabilní, je běžné že se k nim chová trh naprosto stejně jako k ostatním akciím. Rozhodně tedy u nich nemůžete vsázet jako ideální krátkodobou investici či uložení peněz. Nedávno nám to předvedl třeba ČEZ, který v roce 2013 spadl ze 700 Kč pod hladinu 450 Kč.
Zajímavý je i příběh Telefonica O2, která také patří (spíše patřila) mezi české blue chips. Po koupi skupinou PPF kvůli nejasné budoucnosti spadla.
Je tedy třeba na trhu hlídat i tyto jinak velice silné akcie.