Jednotlivec a obchodování s akciemi

Investování do akcií je považováno spíše za rizikovější metodu zhodnocení financí. Existuje však více možností, protože i česká burza cenných papírů nabízí zajímavé tituly, které mohou v střednědobém horizontu být zajímavé. Případný pokles jednotlivých titulů mohou vynahradit dividendy.

Jednotlivec a obchodování s akciemi

V ČR jsou v podstatě dvě burzy BCPP (Burza cenných papírů Praha) a RM-Systém. Na obou můžete obchodovat i jako jednotlivec prostřednictvím brokera. Díky internetu se dá vše řešit pohodlně z domova pomocí online služby.

Mezi nejoblíbenější nástroje v Česku patří Fio e-Broker. Zřídit lze pouze osobně na pobočce Fio banky. Celý proces zabere zhruba půl hodiny. Součástí je i nutnost vyplnit investiční dotazník od ČNB, který by vás měl informovat jak na tom jste z hlediska finanční (investiční) gramotnosti. Případně upozornit na rizika spojená s investováním. Tedy abyste neinvestovali více peněz než máte.

Po zřízení dostanete přístupové údaje a přímo na pobočce si můžete vložit první peníze. Další si pak můžete posílat online převodem na číslo vašeho „investičního účtu“.

Poplatky a investování do akcií

Fio e-Broker vám umožní nakupovat nejen na českých ale i zahraničních trzích. Pro každý se musí aktivovat smlouva. Budeme se ale držet čistě českých burz RM-Systém (RMS) a BCPP.

Na BCPP se neplatí za zadání pokynu ale za provedený obchod. Celkem je to 0,36 až 0,39 % z celkové částky, minimálně ale 50 Kč.

Na RMS je to obdobně, jen cena je 0,35 %, minimálně pak 40 Kč. V případě, že budete nakupovat po lotech (určitý objem) v režimu EasyClick tak se dají poplatky stáhnout na 0,29 %. Ovšem jedná se objemy v desítkách tisíc korun.

Často zaznívá otázka jaké by mělo být minimální množství akcií pro nákup. Pokud se zaměříme čistě na RMS, tak nákup i prodej by neměl překročit 1 %. Tedy minimálně to chce investovat alespoň 4 tisíce Kč. Pro BCPP pak 5 tisíc Kč.

Menší objemy už nejsou tak moc zajímavé z hlediska dividend ani dalšího obchodování.

Jak může jednotlivec vydělat na akciích

Nejlepší možností budou zřejmě dividendové tituly, které každý rok přináší zajímavé zhodnocení a na jejich nákup můžete kumulovat určitý obnos peněz delší dobu. Tvůrci trhu občas mohou zareagovat na nepříznivé zprávy a poslat i dobrý dividendový titul dolů i o desítky procent. Tehdy je pro dlouhodobé dividendové investory ideální okamžik k nákupu. V roce 2014 to byl například listopad, kdy akcie Philip Morris spadli pod 10 tisíc Kč (5.11.2014 se zavíralo na 9670, což bylo skoro 8 % zhodnocení na dividendách po zdanění pro rok 2015). Začátek roku byl zajímavý i pro ČEZ, který se nacházel pod 500 Kč (několikrát se za rok 2014 dostal nad 600 Kč, maximum bylo nad 660 Kč). U těchto titulů se přitom nepředpokládá, že by se propadly navždy, spíše se spekuluje s tím, kdy se vrátí. Z dlouhodobého hlediska, tak mohou poskytovat zajímavé zisky i pro neprofesionální investory.

Každý může i prodělat

Existují však i odstrašující případy. Například dividendový titul NWRUK. Společnost se dostala do problémů a její akcie se během tří let propadly ze 140 Kč téměř na nulu. Respektive muselo dojít k nové emisi a jejich naředění. Titul se prodává momentálně od 0,4 do 0,5 Kč.

Dalším případem může být titul O2 ČR, který patřil ke stálicím českých dividendových titulů. Po prodeji majoritního podílu skupině PPF však trh značně znejistěl a akcie se propadly na momentálních 227 Kč.

Chce to tedy diverzifikovat akciové portfólio. Navíc cena akcií se mění a chce to určitou psychickou odolnost vůči tomu, že zrovna ty vaše rok či dva jsou pod úrovní za kterou jste si je koupily.

Jedna myšlenka na “Jednotlivec a obchodování s akciemi”

Komentáře nejsou povoleny.